استفاده از چوب برای کف محیط زندگی مان یکی از راه های داشتن منزلی زیبا و کاربردی بوده است ولی برای نگه داری از این متریال طبیعی باید حساسیت زیادی به خرج داد که آسیب پذیر بودن آن در مقابل آب و رطوبت و مقاومت متوسط آن در برابر ضربه و قیمت بالا و مراحل نصب طولانی می توان از جمله ضعف های پارکت چوبی برشمرد.

برای رفع این ضعف و ایراد ها شرکت پرسترپ سوئدی در سال 1977 متریالی تحت عنوان لمینت وارد بازار کرد.

برای درک بیشتر این متریال کافیست به معنی لغوی آن دقت بیشتری بکنیم.لمینت یعنی چیزی که از چند لایه تشکیل شده است.پارکت لمینت هم از این قظیه مستثنا نیست و از جمع بندی چندین لایه ی چوبی به هم تشکیل شده است.

لمینت ها با هیچ مصالحی به زمین متصل نمی شوند و نصب آنها با استفاده از کلیک و شیار هایی که در حاشیه آنها تعبیه شده است به هم درگیر میشوند ولی قبل از نصب پارکت باید مطمئن باشیم که کف نیاز به کفسازی دارد یا نه چون اگر کف سازی اصولی انجام نشود بهترین لمینت ها هم به مرور زمان کلیک هایشان شکسته وبه صدا میوفتن و بین تایل های لمینت درز یه وجود می آید که از زیبایی این متریال می کاهد و هیچگونه تعمیر و بازسازی نمی شوند.

در حین نصب برای پخش وزن اجسام روی پارکت از فوم مخصوص پارکت که ضخامت 2میلی متری دارد استفاده میشود که خود آن نیزبه 3 دسته تقسیم میشود و در ماندگاری با کیفیت پارکت نقش بسازیی دارد.

1.فوم معمولی که ارزانترین فوم میباشد معمولا برای کف های سنگی.سرامیکی.موزاییک و حتی گچی پیشنهاد میشود وهیچ مشکلی بعد نصب به وجود نمی آید.

  1. فوم سایلنت یا همان فوم فشرده که بدلیل چگالی بالا و فشرده بودنش کیفیت بهتر و هزینه بیشتری نسبت به فوم معمولی دارد وبیشتر برای سطوح سیمانی پیشنهاد میشود که به دلیل وجود سنگریزه در این سطوح احتمال به صدا افتادن پارکت زیاد است.

3.فوم سایلنت متال یا همان فوم آلومینیومی که یک روکش آلومینیومی یا جنسی شبیه به آن میباشد که معمولا برای محیط هایی که دارای گرمایش از کف هست برای بازتاباندن گرما رو به بالا استفاده میشود.


کلمات کلیدی :