کابینت و پیشینه کابینت سازی در تبریز : 

 

کابینت واژه ای فرانسوی (Cabinet) است که به معنی کمد و قفس چوبی یا فلزی است که برای نگه داشتن اشیاء از آن استفاده می کنند. و این قفسه ها به شکل های متنوعی ساخته و در خانه ، ادارات ، مکانهای عمومی و تجاری بکار می روند.

منشاء پیدایش اصلی کابینت و کمد قاره اروپا بوده است که برای اولین بار در تاریخ 1300 میلادی و اواخر دوره رنسانس در ایتالیا مورد استفاده قرار گرفت. با انقلاب صنعتی و استفاده از انرژی بخار و ابزارآلات نجاری ، کابینت ها در مقیاس زیاد و انبوه تولید شد و به موازات این تکامل تقاضای روز افزون طبقه متوسط و عامه مردم برای خرید این کالا رشد کرد.

اولین کابینت های وارداتی به ایران در اوایل قرن بیستم میلادی ابتدا بصورت کمد و کشوهای تکی در آشپزخانه ها استفاده شدند در آن زمان مواد غذایی در ظروف مسی یا سفالی در گنجه ها و جاهای خنک نگهداری می شدند. با گذشت زمان و احساس نیاز خانواده ها به این کالا و توسعه صنعت ذوب آهن تولید ورق های فلزی وارد مرحله ی تازه ای شد. ابتدا در اندازه های مشخص و بیشتر کابینت زمینی تولید و عرضه شد.

در شهر تبریز اساتید این بخش در زمینه صنعت درودگری از دهه 50 به بعد با وجود کمبود ابزارآلات نجاری ، خالق آثار چوبی و کابینت های منحصر بفردی بوده اند که اکنون در عمارت های قدیمی شهر ، هنرهای دست ساز این استادان چون نگینی درخشان می درخشد.

امروزه کابینت آشپزخانه نه تنها بعنوان یکی از ملزومات آشپزخانه بلکه بعنوان یک عامل تاثیرگذار در کل دکوراسیون خانه است. در معماری معاصر ، آشپزخانه از تمام نقاط پذیرایی قابل رویت است و همین امر بر اهمیت دکوراسیون و طراحی آن افزوده است.

با پیشرفت صنعت جهانی ابزارآلات و مواد اولیه ، ساخت آن نیز تحول عظیمی یافته است بطوریکه با ورود انواع ورق های MDF با روکش های متنوع و با کیفیت در ایران به شدت مورد استقبال عموم قرار گرفت و با ورود مواد اولیه جدید سبب رشد این بخش از صنعت شد. امروزه نیز با ورود سایر سبکها و طرحهای متنوع چون هایگلس ، لامیگلس ، پی وی سی و روکش چوب شاهد گسترش شاخه های مختلف این صنعت هستیم.

با پیشرفت روز افزون صنعت کابینت در جهان و به تبع آن در شهر تبریز ، تنوع سبکها و مواد اولیه ، عدم ساماندهی در گذشته و سوء استفاده افراد سودجو و برخی افراد فاقد پروانه که غالبا تعهدی در قبال مصرف کنندگان نداشتند سبب سلب اعتماد عمومی و بروز شکایات صنفی متعدد می شد. در نتیجه با یاری خداوند و پیگیری و تلاش پیشکسوتان این صنف و حمایت سازمان صنعت ، معدن و تجارت و اتاق اصناف استان آذربایجان شرقی با هدف ساماندهی این صنف ، اتحادیه تخصصی تولیدکنندگان و فروشندگان کابینت کلانشهر تبریز تشکیل گردید.


کلمات کلیدی :